חישוב פיצויים בגין רשלנות רפואית הנו דבר מורכב התלוי בפרמטרים רבים, החל מגובה שיעור הנכות וההוצאות הרפואיות, גיל הנפגע – ככל שהנפגע צעיר יותר, ככה הפיצוי גבוהה יותר, יכולת השתכרות הנפגע בעתיד ועוד.

השאלה מה גובהם של פיצויים בגין רשלנות רפואית שייתבעו היא חלק מרכזי בתביעות רשלנות רפואית, כשהתמונה הופכת למורכבת על רקע העובדה שאין לשאלה הזו תשובה חד משמעית.

אם אתם חושבים שיש לכם עילה מוצדקת להגשת התביעה, כדאי שתצרו קש עם עורך דין רשלנות רפואית בחיפה שיבדוק את המקרה שלכם ויעריך את סיכויי הצלחת התביעה. על מנת לעשות זאת, עורך הדין יבדוק האם הייתה במקרה שלכם התנהלות רשלנית של הגורם המאבחן או המטפל (כלומר, כזו שאינה עומדת במבחן הרופא הסביר, המשמש לצורך זה), והאם יש קשר בינה לבין הנזק שנגרם לכם. סכום פיצויים בגין רשלנות רפואית הוא אינו חד משמעי ומשתנה בהתאם לגובה הנזק ונסיבות המקרה. בכל זאת, יש מספר פרמטרים עיקריים שנלקחים בחשבון.

שיעור אחוזי הנכות וההוצאות הרפואיות

גובהם של פיצויים בגין רשלנות רפואית הוא במידה רבה נגזרת של ממדי הפגיעה. הכלל כאן הוא פשוט: ככל שהנזק שנגרם הוא משמעותי יותר, כך ניתן לדרוש יותר פיצויים. בהכנת תיק התביעה יצרף עורך דין רשלנות רפואית בחיפה חוות דעת של רופא בתחום בו נפגעתם, זאת במטרה להוכיח את הרשלנות של הגורם המטפל ולאמוד את גובה הנזק שנגרם לכם.

שיעורי הנכות הנקבעים על ידי גורמים שונים, בראשם הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי, מהווים את המדד העיקרי לבחינת חומרת הנזק. הם יגדירו, למשל, האם הנכות היא רפואית או תפקודית, וכן האם היא קבועה או זמנית. נכות רפואית היא נכות שאמנם קיימת אבל אינה מביאה לכך שהתפקוד של האדם נפגע (צלקת, למשל, עונה על ההגדרה הזו).

לעומת זאת, נכות תפקודית כן מקשה על האדם, פוגעת ביכולת שלו לשמור על אורח חיים תקין וגם כוללת השלכות חמורות מבחינה כלכלית או נפשית. מיותר לציין שבתנאים האלה, סכום הפיצויים עולה ככל שהנכות מוגדרת יותר כתפקודית, וככל שאחוזי הנכות עולים.

שימו לב שלמרות ההבדלים שתיארנו מעלה, לא תמצאו נוסחה חד משמעית שנכונה תמיד – מה גם שלצד אחוזי הנכות יש להכניס לתמונה הפיננסית את ההוצאות הרפואיות שנדרשו בעקבות הנזקים שנגרמו: הסכום שדורשים בתור פיצויים בגין רשלנות רפואית מושפע, למשל, מסכום הכסף שיש להוציא על טיפולים רפואיים או על רכישת תרופות. זו הסיבה, אגב, שחשוב לתעד תמיד כל שלב בהליך הרפואי, אפילו נסיעות עד למוסד הרפואי. על כל אלה תוכלו לקבל החזר, אפילו החזר משמעותי.

הגיל כן קובע כאשר מעריכים פיצויים בגין רשלנות רפואית

בכל הנוגע לבקשת פיצויים בגין רשלנות רפואית, הגיל בהחלט מהווה פקטור שיש להתחשב בו. הנחת היסוד היא שכאשר הנפגע בגיל צעיר, והנכות חמורה, תהיה השפעה גדולה יותר על חייו של האדם – ולכן סכום הפיצויים אותו ניתן לדרוש עולה בהתאם. זאת ועוד, גם מבחינת יכולת ההשתכרות העתידית, אותה ננתח בהמשך, הגיל בהחלט קובע. אם האדם נמצא בגיל צעיר, ויש לפניו עוד עשרות שנות עבודה, אבל אינו יכול לעבוד בגלל אותו נזק, ברור מדוע לגיטימי עבורו לתבוע סכומי פיצויים גבוהים יותר.

למותר לציין בהקשר הזה שפעמים רבות הפיצויים הנכבדים ביותר יינתנו עבור תינוקות שניזוקו בצורה משמעותית במהלך הלידה או ברגעים שאחריה, מכיוון שהנזק במקרים אלה עלול להשפיע עליהם לכל ימי חייהם.

בחינת יכולת ההשתכרות

פרמטר נוסף שצריך להיכנס למשוואה של דמי פיצויים בתביעות רשלנות רפואית הוא אופן ההשתכרות של האדם הנפגע. אם עקבתם אחרי העקרונות שהזכרנו מעלה, תוכלו בוודאי לשער מדוע סכום הפיצויים שניתן לקבל עולה ככל שיכולת ההשתכרות של האדם לפני הפגיעה היא גבוהה יותר.

בית המשפט נוהג במקרים מהסוג הזה לחשב את ממוצע ההכנסה של האדם בחודשים שלפני הפגיעה, ולקבוע (גם) על פי נתונים אלה את סכום הפיצויים. לצורך כך נלקחת בחשבון גם חומרת הבעיה, מבחינת פרק הזמן שלה (נכות קבועה או זמנית), כאשר שילוב בין הכנסה גבוהה לפגיעה משמעותית ביכולת ההכנסה לאורך זמן יביא לסכום פיצויים גבוה בכל קנה מידה. מנגד, אדם מבוגר או כזה שיכולת ההשתכרות שלו גם כך הייתה מוגבלת (למשל, עקב בעיות רפואיות אחרות), עלול לקבל בסופו של התהליך פיצויים בשיעור נמוך יותר.

שימו לב שיש מספר מקרים חריגים, שמצריכים התייחסות מיוחדת מבחינת דמי הפיצויים, או אפילו תביעת הרשלנות הרפואית כמכלול. כזה בדיוק הוא הנושא של פיצויים בגין רשלנות רפואית הניתנים לקטינים בהתחשב ברמת ההשתכרות שלהם, אותה עדיין קשה לחשב לאורך זמן בשלב בו הם נמצאים בחייהם. אצל קטינים, בלי קשר לגיל המדויק או לשאלה האם הם עובדים, ניתנים לרוב פיצויים בגובה של השכר הממוצע במשק הישראלי באותה נקודת זמן.