הצוות הרפואי לא התרשל באופן הטיפול, אך לא הסביר להורים על הסיכונים הקיימים בלידת ואקום לעומת ניתוח קיסרי. פגיעה באוטונומיה של ההורים לדעת על אופן הטיפול מהווה במקרה זה רשלנות רפואית בלידה.

עילת התביעה

תביעה לפיצויים בגין "פגיעה באוטונומיה" מאחר והצוות הרפואי בבית חולים איכילוב ביצע לידת ואקום מבלי ליידע את ההורים.

עובדות המקרה

הבת נולדה בשנת 2009 עם פגיעה בגפיים העליונות, דבר שגרם לה לשיעור נכות של 25%. כאשר מלאו לבת שנתיים הגישו הוריה תביעה בגין רשלנות רפואית של הרופאים, אשר בין היתר נמנעו מניתוח קיסרי וביצעו לידת ואקום.

הצוות הרפואי פעל כנדרש ובהתאם לפרקטיקה ולזהירות המקובלת

סגן הנשיא הראל מינה מומחה רפואי מטעם בית המשפט אשר יבחן את התנהלות הרופאים. לטענתו,לא הייתה רשלנות בהתנהלות הרופאים.

צמצום התביעה לעילת "פגיעה באוטונומיה"

בית המשפט סבר כי לא נעשתה רשלנות רפואית וכי הרופאים פעלו בהתאם לסטנדרט המקובל. לכן, תבעו ההורים בגין "פגיעה באוטונומיה", זאת מאחר שהם ביקשו כי הלידה תסתיים בניתוח קיסרי, אך בקשתם לא נענתה, והצוות הרפואי החליט לבצע לידת ואקום ללא ידיעתם ומבלי שניתנו להם הסברים באשר לסיכונים הקיימים.

בתגובה לכך, טען הפרופסור כי הוא ביצע עם ההורים דיון בעניין האפשרות לסיום הלידה בהליך של ניתוח קיסרי או לידת ואקום. עוד לטענתו, האם בחרה בלידת ואקום ואם הייתה מבקשת לבצע ניתוח קיסרי, היה פועל כרצונה.

החלטת בית המשפט

בית המשפט השתכנע שההורים לא קבלו הסברים עבור לידת ואקום והסיכונים הקיימים בה, בהשוואה לסיכונים המצויים בהליך של ניתוח קיסרי.

השופט הראל כתב כי ההסברים שניתנו להורים היו על הסיכונים הקיימים בניתוח קיסרי במהלך לידה לבין ניתוח קיסרי שנקבע מראש (אלקטיבי).

עוד כתב השופט והסביר כי המדינה לא יכולה לטעון שאין לתת אמון בעדויות ההורים בזמן שעדויות אלה לא תועדו בזמן אמת, ומנגד, לטעון שהצוות הרפואי הסביר להורים מהם הסיכונים הקיימים בלידת ואקום אל מול ניתוח קיסרי, כאשר הדבר לא נמצא ומתועד במסמכים הרפואיים.

נקבע כי הצוות הרפואי בבית חולים איכילוב פגע באוטונומיה של ההורים, אשר הוביל לפגיעה ביכולתם לבצע בחירה מושכלת בין לידת ואקום ולבין ניתוח קיסרי.

גובה הפיצויים

בית המשפט פסק לטובת ההורים פיצוי בגובה 300,000 שקל, ובנוסף, שכר טרחה לעורך הדין בגובה 23.4 מהפיצויים (70,000 שקל).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט