ההגדרה של המושג רשלנות רפואית פירושה שירות רפואי הניתן למטופל מבלי לנקוט במידת הזהירות המחייבת את הגורם הרפואי המטפל, רופא או איש מקצוע העוסק במקצוע רפואי מסוים, כאשר כתוצאה מכך נגרם נזק למטופל.

עם השנים, חלה מגמת עלייה בהכרתו של בית המשפט בתביעות בגין רשלנות רפואית, על כל תחומי הרפואה כגון: רשלנות בניתוח, באבחון, בהריון ולידה, ברפואת שיניים ועוד רבים.

מה זה רשלנות רפואית ואיזה סוגים ישנם?

ישנם סוגים רבים ומגוונים של מקרי רשלנות רפואית, שכן תחום זה הולך ומתרחב בשנים האחרונות, עורכי דין  רשלנות רפואית בחיפה מתמקצעים בנושא על מנת לייצג את האינטרסים של הלקוחות אשר נפגעו ונגרם להם נזק כתוצאה מטיפול רשלני, אבחנה שגויה ולא זהירה, אי נקיטה בהליכים סטנדרטיים כפי שמצופה מרופאים או מאדם העוסק במקצוע רפואי, אי מסירת מלוא המידע הנדרש למטופל כדי לקבל החלטה בין דרכי טיפול שונות, הולדה בעוולה ועוד.

ראוי לציין כי מדי שנה מתים בישראל ובפרט בחיפה, מטופלים רבים כתוצאה מרשלנות רפואית, ורבים אחרים נותרים נכים, סובלים מנזקים גופניים או נפשיים וכיוצא בזה. אמנם הרפואה אינה נחשבת למדע מדויק, ולעתים אדם חולה עלול לסבול מנזק קבוע ומנכות לכל החיים גם אם קיבל טיפול רפואי מסור, מקצועי ואופטימלי, לדוגמה ניתוח שלא הצליח או ניתוח שכשל בגלל מורכבות הבעיה והטיפול הנדרש.

לכן חשוב לדעת כי לא כל טעות או טיפול רפואי שנכשל מוגדר כרשלנות רפואית שכן כל מקרה נבדק לגופו על ידי עורך דין רשלנות רפואית בחיפה ומחייב חוות דעת של רופאים מומחים והוכחת קשר ישיר בין הנזק שנגרם לתובע לבין הפרת החובה של הרופא או המוסד הרפואי.

כדי להבין מה זה רשלנות רפואית ומתי ניתן לתבוע רופאים או מוסדות רפואיים, נקבעו בחוק הישראלי 4 תנאים מחייבים אשר נדרשים להוכחת רשלנות רפואית בגין טיפול רפואי שבמהלכו או כתוצאה ממנו המטופל נפגע.

4 התנאים כפי שנקבעו בחוק להוכחת רשלנות רפואית:

 • הפרת חובת הזהירות של הרופא או העוסק במקצוע רפואי
 • אי קיום חובת הזהירות הנדרשת מרופא, עוסק במקצוע רפואי או מוסד רפואי
 • נזק מוחשי שנגרם לאדם חולה או למטופל
 • קשר ישיר בין הפרת חובת הזהירות לבין הנזק שגרם לחולה או למטופל

כדי לענות על השאלה מה זה רשלנות רפואית ומתי ניתן להגיש תביעה ונגד מי, מומלץ לפנות לעורך דין רשלנות רפואית בחיפה המתמחה בתחום מורכב ומאתגר זה. חשוב להדגיש כי התשובה לשאלה מה זה רשלנות רפואית אינה פשוטה, בתי המשפט עוסקים בנושאים אלה בתדירות גבוהה והם בוחנים כל מקרה לגופו באמצעות מבחן הסבירות, כלומר האם הרופא המקצועי או הגורם הרפואי פעלו כפי שמצופה מאיש מקצוע לפעול בנסיבות דומות.

עם זאת, ההגדרה הרחבה של מה זה רשלנות רפואית, כפי שנקבע בחוק, גורמת לא פעם לבלבול רב, לדיונים ארוכים ומתישים, לוויכוחים לוהטים ולהתפלפלות של עורכי דין מצד התובעים והנתבעים בבתי המשפט העוסקים בתביעות בתחום זה.

בישראלים מוגשות תביעות רבות בגין רשלנות רפואית. רוב התביעות הן אזרחיות, במקרה של פטירה יכולים בני משפחתו של המנוח לתבוע רופא או גורם רפואי אחר גם במישור הפלילי. עדיין רבים אינם יודעים מה זה רשלנות רפואית ואיך ניתן לתבוע בגינה, לכן כדאי לדעת כי רוב התביעות המוגשות לבתי המשפט הן במישור האזרחי, על בסיס חוקים שונים בדין הישראלי אשר עוסקים בתחום הרשלנות הרפואית, ביניהם חוק זכויות החולה, חוק בריאות ממלכתי, פקודת נזיקין נוסח חדש, פקודת הרופאים וחוק הפסיכולוגים.

ניתן להיעזר בשירותיו של עורך דין רשלנות רפואית בחיפה ולהגיש תביעה בגין רשלנות רפואית גם כתוצאה מנזקי נפש שנגרמו לחולה או למטופל ולא רק נזקי גוף. לרוב, מגישים את התביעה בגין רשלנות רפואית כדי לקבל פיצוי כספי בגין כלל הנזקים שנגרמו.

תחומים ומקרים שכיחים להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית

הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית אינה דבר של מה בכך, יש להוכיח את הפרת חובת הזהירות כפי שמצופה מרופאים או מאדם אחר בצוות הרפואי (אחיות, טכנאי רנטגן, צוות סניטרי וכיוצא בזה), ויש להוכיח גם קשר בין הפרת חובת הזהירות לנזקי הגוף או הנפש שנגרמו למטופל, לדוגמה נכות קבועה.

בין התחומים השכיחים להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית:

 • טעות בניתוח
 • אבחון שגוי
 • איחור בגילוי אבחון מחלה או בעיה רפואית
 • פעולה רפואית ללא הסכמת המטופל
 • טעות במתן תרופות, לרבות מינון שגוי, החלטה על הפסקת מתן התרופה הנחוצה וכדומה
 • טיפול גניקולוגי שגוי במגוון תחומים כגון הפריה, לידה, הריון, אבחון פגם או מום בעובר וכיוצא בזה
 • אי מתן הסברים על המחלה, דרכי טיפול אפשריות סיכויי החלמה והצלחת הטיפול וכדומה

המלצה שלנו

לאחר שהבנתם מה זה רשלנות רפואית חשוב להדגיש כי קשה להוכיח את המקרים בבתי המפשט, יש לגבות את הטענות עם חוות דעת של מומחים, לאסוף את כל המסמכים הרפואיים הנדרשים לחיזוק הטענות ויש להעריך את סיכויי ההצלחה בבית המשפט כדי לקבל פיצוי כספי הולם.

לכן, אנו ממליצים לתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין רשלנות רפואית בחיפה מוכר ובעל ידע וניסיון בתיקים מורכבים אלו. יש להגיע מוכנים לפגישה וכדאי להביא את כל המסמכים הרפואיים. לאחר חוות דעת של מומחה, עורך דין רשלנות רפואית בחיפה יכול להעריך את סיכויי התביעה וסכום הפיצוי שתוכלו לקבל. חשוב לדעת כי ניתן להגיש תביעה בגים רשלנות רפואית עד 7 שנים ממועד קבלת הטיפול מאחר ויש תקופת התיישנות, למעט מקרים חריגים.