כל אחד מאיתנו מבקר אצל רופא המשפחה מפעם לפעם, אך עלול לסבול מנזקים כאשר הטיפול המקצועי של הרופא אינו תקין – מה שידוע בתור רשלנות רפואית, כאשר במקרה כזה מומלץ לפנות במהרה לשירותיו של עורך דין רשלנות רפואית בכדי לדאוג לזכויותיכם ולקבל פיצויים עבור הנזק שנגרם לכם.

יש המתייחסים לרופא המשפחה כאל "התחנה הראשונה" בדרך לקבלת הטיפול אצל מומחים לתחומים הרפואיים השונים. ובכל זאת, אסור לקחת את הטיפול שהוא מספק כמובן מאליו, ולדעת שגם בשלבים האלה יש הרבה מאוד דברים שיכולים להשתבש. כאשר הנזק נגרם בעקבות התנהלות של הרופא, החורגת מ"מבחן הרופא הסביר", ייתכן מאד שכדאי להיוועץ עם עורך דין רשלנות רפואית מאחר ויש כאן עילה להגשת תביעת רשלנות ברפואת משפחה.

הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על התביעות הללו, שמהוות אחוז ניכר מכלל תביעות הרשלנות הרפואית המוגשות בישראל בכל שנה.

רשלנות ברפואת משפחה – מתי?

עוד לפני שמדברים על רשלנות ברפואת משפחה, יש צורך להסביר את התחום בקווים כלליים. ובכן, רפואת משפחה הוא אחד התחומים הרפואיים החשובים ביותר שיש. התפקיד של רופא המשפחה הוא לקבל את האנשים החיים בקהילה וללוות אותם, למעשה, לכל אורך חייהם. הוא אמור לקבל את החולים, לבצע תשאול שיאפשר לו להבין מהם התסמינים מהם הם סובלים, לבצע בדיקות בסיסיות מאד (למשל בדיקת נשימה או חום) ולהחליט בהמשך לכך מה יהיה המשך הטיפול.

הרופא יכול להחליט כי יש בידיו כלים לטיפול בבעיה, לרוב באמצעות מתן מרשמים לתרופות. במצבים אחרים, כשיש צורך בבירור נוסף או אם אין לרופא כלים לשם טיפול בבעיה הקשורה לתחום רפואי ספציפי, הוא יספק הפניה לביצוע הבדיקות או לרופא מקצועי אחר. מכאן נובע שרופא המשפחה צריך להיות בעל ידע רפואי נרחב, לדעת להכיר את המטופלים, ולעיתים ללוות אותם בהליכים הרפואיים השונים.

הרופא נדרש לתשאל את המטופלים גם לגבי ההיסטוריה הרפואית שלהם בלא מעט תרחישים, מאחר שייתכן שיש לה השפעה על הסיכונים שלהם, על מצבם הבריאותי ועל הבדיקות שעליהם לעבור בעתיד הנראה לעין.

הבעיה היא שבכל אחת מהגדרות התפקיד של רופא המשפחה עלולות להסתתר עילה להגשת תביעת רשלנות ברפואת משפחה כאשר נגרם נזק וכשההתנהלות שלו אינה מקצועית. דבר זה מתחיל עם זיהוי שגוי או בלתי מדויק של הסימפטומים. אם המטופל מדווח לרופא על התסמינים מהם הוא סובל, אבל הרופא מפרש אותם שלא כראוי, מתעלם מחלק מהם או מחליט לבצע טיפול שאינו מתאים (או ממליץ על היעדר טיפול בכלל), יכול להיות שהוא מתרשל בתפקידו.

מקרה נוסף של רשלנות ברפואת משפחה נוגע לטיפולים אותם הרופא כן מעניק, שכאמור, מתבטאים בעיקר במתן מרשמים לתרופות. הוא צריך לא רק להתאים את התרופות למצב הבריאותי הנתון, אלא גם למאפייני החולה שעומד מולו. אם הרופא מספק תרופות שהחולה אינו יכול ליטול עקב רגישות או התנגשות עם תרופות אחרות שהוא לוקח, הוא מסתכן בכך שהחולה שלו ייפגע – ובכך שתוגש נגדו תביעת רשלנות ברפואת משפחה.

מה צריך להוכיח במקרה של רשלנות ברפואת משפחה?

הגשת תביעת רשלנות רפואית אינה דבר פשוט, וכך גם במקרה של רשלנות ברפואת משפחה. על הצד התובע להוכיח מספר דברים כדי שיהיה לתביעה שלו סיכוי להתקבל, ומכאן הצורך בקבלת סיוע של עורך דין רשלנות רפואית מקצועי ובעל ניסיון רב.

הדבר הראשון הוא עצם ההתנהלות הרשלנית של רופא המשפחה, שצריכה להיבחן ביחס לאופן בו היה מצופה מהרופא להתנהל על פי הידע הרפואי הקיים כיום, לאור הנתונים על המטופל והאבחון שהוא מבצע לו. לצורך זה נדרש כי בעת הכנת התביעה יצרף עורך דין רשלנות רפואית חוות דעת רפואית של גורם הבקיא בתחום רפואת המשפחה, שמוכיחה כי אכן היה כאן כשל באחד השלבים בתהליך.

רשלנות ברפואת משפחה נכללת בתחום של תביעות הנזיקין, ומכאן שיש אתגר מורכב במיוחד – יש לאמוד את הנזק שנגרם לאותו מטופל. לנזק הזה עשויים להיות היבטים שונים, ובכלל זה הוצאות כספיות עבור תרופות או טיפולים רפואיים שהפכו לחיוניים בעקבות הטעות של הרופא, אובדן כושר עבודה (למשל, מצב בו המטופל היה מאושפז תקופה מסוימת ולא יכול לעבוד) או אפילו פגיעה משמעותית באיכות החיים. לצורך זה יש לאסוף הרבה מאד ראיות או הוכחות, ולתבוע סכומים הגיוניים שמבטאים את הנזק שנגרם. אם הסכום בתביעת רשלנות ברפואת משפחה אינו פרופורציונלי למימדי הנזק, ייתכן מאד שהשופטים יתייחסו אל התביעה כניסיון לסחוט כסף מההליך, ולא בהכרח יהיו בצד של התובע.

החלק הבא בתהליך הגשת תביעת רשלנות ברפואת משפחה הוא הוכחת הקשר הישיר הקיים בין ההתנהלות הרשלנית לבין הנזק, קשר שאינו מובן מאליו ולכן מצריך הנמקה. על כל פנים, באמצעות עורך דין רשלנות רפואית הבקיא בתחום, עם דגש ניכר על רשלנות ברפואת משפחה, גדלים בצורה משמעותית סיכויי ההצלחה במקרה הנתון. מה גם שעורך דין אמור להכיר את התקנות הספציפיות במסגרת דיני הנזיקין, תקדימי עבר משפטיים חשובים בתחום וכן הלאה. לכן, מומלץ שלא לצאת למערכה ללא הסיוע המשפטי, שיכול לשנות את התמונה המשפטית מהקצה אל הקצה.