טיפולי עיניים נחשבים למורכבים, אבל במקרים מסוימים הם מביאים לנזקים בעיקר בשל התנהלות בלתי מקצועית של הגורם הרפואי, דבר המצריך סיוע של עורך דין רשלנות רפואית בחיפה המתמחה ברפואת עיניים בכדי להגיש תביעה לקבלת פיצויים.

רשלנות ברפואת עיניים, כמו יתר התחומים בהם מכירים ברשלנות רפואית, עלולה לגרום לנזקים רבים אצל המטופל. לכן, חשוב שיקבל סיוע על ידי עורך דין רשלנות רפואית בחיפה בכדי לממש את זכויותיו ולקבל פיצוי עבור הנזק שנגרם.

תחום רפואת העיניים הוא אחד החשובים בקשת הרפואית, ולו מכיוון שאין הרבה איברים חיוניים יותר בגוף האדם מאשר העיניים. הבעיה היא שבתחום הזה נדרשים טיפולים רפואיים פעמים רבות, לעיתים עד הצורך בניתוח: החל מדלקות עיניים פשוטות ועד למחלות דוגמת קטרקט או גלאוקומה.

אפילו בתהליכים שנערכים על מנת לשפר את הראיה שלנו, והדוגמה המובהקת היא ניתוחי לייזר, יש לא מעט סיכונים. המאמר הנוכחי מציג את התרחישים האפשריים בהחלט בהם נזקים לעיניים או לאיברים אחרים נגרמו כתוצאה מכשל בשלב האבחון, הטיפול או הניתוח. הנה כל מה שחשוב שתדעו על הקשר בין רשלנות רפואית לרפואת עיניים.

רשלנות במהלך טיפולי עיניים

קצרה היריעה מלפרט כאן את כל הדרכים והשיטות הקיימות כיום לשם ביצוע טיפולי עיניים וטיפולים לשיפור הראיה. בהקשר הנוכחי חשוב להדגיש עובדה אחרת, והיא שהרופא המבצע נדרש לבצע את הטיפול על פי הסטנדרטים המחמירים ביותר.

במקרים של רשלנות ברפואת עיניים בוחנים למעשה איך הוא התנהל בהתחשב בנסיבות הספציפיות של המקרה, במאפייני המטופל ובידע התאורטי והמעשי העומד לרשות רופאי העיניים בשלב הנוכחי – כל אלה מרכיבים את מבחן הרופא הסביר, שלמעשה מגדיר כיצד רופא עיניים אמור להתנהג במצבים נקודתיים בהתאם למאפייני המקרה ולידע הרפואי הקיים באותה נקודת זמן.

בתחום של רפואת עיניים, הרבה מאד דברים עלולים להשתבש. בחלק מהמקרים מדובר בתופעות לוואי שהן אפשריות מראש ולא תמיד ניתן למנוע אותן, בעוד שבאחרים מדובר בנזקים הנגרמים בגלל טיפול שאינו מקצועי מספיק: אבחון שגוי או מאוחר של מחלות עיניים, בחירה בשיטה טיפולית שאיננה מתאימה לאדם הספציפי, כשל ביצועי בהליך הניתוח וכן הלאה.

בהתחשב בעובדה שכל נזק בעיניים עלול להיות חמור ולהביא לאובדן ראייה ולסיבוכים אחרים, מובן מדוע מדובר בתחום מאד נפיץ.

במקרים האלה, הגשת תביעת רשלנות ברפואת עיניים מבוססת, למעשה, על מספר צעדים:

הדבר הראשון לעשות הוא לעמוד על גובה הנזק שנגרם, הן הבריאותי והן הכלכלי (המקרה הקיצוני הוא פגיעה בלתי הפיכה בראיה בעין אחת או בשתי העיניים). לצורך זה יש לקבל סיוע של עורך דין רשלנות רפואית בחיפה שיבחן את ההשפעה של הפגיעה על איכות החיים, את ההוצאות שנגרמו בעקבותיה (למשל, טיפולים רפואיים או רכישת תרופות) או אפילו היבטים של פגיעה ביכולת ההשתכרות.

לאחר מכן – ואגב, פעמים רבות השלבים נעשים במקביל – יש לחקור את ההתנהלות של רופא העיניים לעומק, ולנסות להבין אם אכן מדובר כאן בביצוע בלתי מקצועי של הטיפול על ידו. לצורך זה נעשה שימוש בחוות דעת רפואית, המופקת על ידי רופא עיניים הבקיא בתחום, בהתבסס על התשתית התיאורטית ועל מאפייני המקרה הספציפיים.

השלב האחרון, שבפועל הוא מורכב הרבה יותר מכפי שאנשים חושבים, הוא להוכיח שאכן יש קשר ישיר בין ההתנהלות הרשלנית לבין אותו נזק.

תביעת רשלנות ברפואת עיניים שעומדת בכל התנאים האלה עשויה להתקבל, ולהביא לפיצוי הכספי הגדול לו מצפים.

רשלנות רפואית בהליך הפרוצדורלי

נזקים לאדם המטופל המוגדרים בתור רשלנות רפואית עשויים לא להיות קשורים לפן הטכני של הטיפול או של הניתוח, אלא להליך שמתבצע מול הרופא המטפל – לרוב לפני הניתוח. החוק מגדיר חובה של רופא העיניים להציג בפני המטופל שלו את המצב בשקיפות מלאה, להסביר לו על הבעיה ממנה הוא סובל ועל הפתרון האפשרי לה.

מה שחשוב לא פחות הוא שלגבי כל פתרון עליו להציג באופן ברור את תופעות הלוואי, את הסיכונים ואת אחוזי ההצלחה (שלעולם אינם עומדים על מאה אחוז). כל הפעולות הללו נכללות בפרוטוקול של הסכמה מדעת, אשר רופאים שאינם מבצעים אותו על פי הספר חוטאים לתפקידם, מעמידים את המטופל שלהם בסכנה, ולכן עלולים להיות חשופים להגשת תביעה בגין רשלנות ברפואת עיניים נגדם.

חשוב לשים לב שבמקרה הזה, לא תמיד צריך לבחון את גובה הנזק כדי להגיש תביעת רשלנות ברפואת. ההנחה היא כי מצב בו הרופא נמנע מהצגת תמונת הטיפולים המלאה עבור המטופל הוא בעייתי כשלעצמו, מכיוון שהוא מגביל את האוטונומיה ואת קבלת ההחלטות של האדם הספציפי. אם יש נזק, יכול להיות שהתביעה שתוגש תהיה בסכומים גבוהים יותר, אבל במקרים מסוימים ניתן להסתייע בעורך דין רשלנות רפואית בחיפה ולהגיש תביעה בגין רשלנות ברפואת עיניים בשל פגם בהליך ה"בירוקרטי" גם בהיעדר נזק רפואי ממשי.

בכל אחד מהמקרים מומלץ להגיש תביעת רשלנות באמצעות עורך דין רשלנות רפואית בחיפה, שיכול להעניק את הייעוץ הראשוני ואת הליווי המתבקש לכל אורך הדרך: גיבוש כתב התביעה, איסוף המסמכים וחוות דעת או ייצוג בבתי המשפט, אם נדרש כזה. חשוב לוודא שרשלנות רפואית בכלל, ורשלנות בטיפולי עיניים בפרט, מהוות חלק מרכזי ברשימת ההתמחויות של אותו עורך דין.