אחד התחומים המרכזיים בהם מוגשות תביעות רשלנות רפואית הוא התחום הדנטלי, עקב פגמים בהליך האבחון והטיפול בבריאות הפה, השיניים והלסת.

בתביעות בגין רשלנות רפואית בטיפולי שיניים חשוב שתקבלו סיוע של עורך דין רשלנות רפואית בחיפה המתמחה בתחום הדנטלי אשר יבדוק את אפשרות התביעה ויסייע לכם בהשגת הפיצויים עבור הנזק שנגרם לכם.

כל אחד מאיתנו מבקר אצל רופא השיניים לפחות מספר פעמים בשנה, בין אם לצורכי בדיקות תקופתיות, לשם תחזוקה שוטפת של הפה ושל הלסת או לשם ביצוע טיפולי שיניים בדרגות מורכבות שונות. אנחנו רוצים לחשוב שאנחנו נמצאים בידיים טובות ואמונות, שיביאו לכך שהטיפול הדנטלי יתבצע ללא דופי.

הבעיה היא שבתחום הזה עשוי להיות פער לא קטן בין הרצוי למצוי, כשלעתים אנחנו סובלים מנזקים בלתי הפיכים עקב רשלנות רפואית בטיפולי שיניים של הגורם המאבחן או המטפל.

מהם המקרים בהם תוכר רשלנות רפואית בטיפולי שיניים?

רשלנות רפואית בטיפולי שיניים עשויה ללבוש מספר צורות. המצב הראשון קשור לשלבים הראשוניים, של אבחון הבעיה. אדם שהולך לרופא או למעבדה דנטלית כדי לעבור סריקה או צילום של מצב השיניים, מצפה לקבל תמונה מדויקת של הנעשה בפה בנקודת הזמן האמורה.

אבל מה אם יש פגמים באבחון הזה? מה אם הרופא אינו שם לב לבעיות קיימות בשיניים, שלאחר מכן מתפתחות לממדי ענק או אפילו מביאות למחלות או לאובדן של חלק מהשיניים? במצבים אלה נראה שבהחלט עשויה להיות עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בטיפול שיניים. הכל תלוי בהתנהלות של הרופא, כפי שהיא נבחנת במבחן הרופא הסביר – שמראה כיצד רופא שיניים (ובכלל, גורם רפואי) היה צריך להתנהל במקרה נתון על פי תסמיני הבעיה, מאפייני המקרה והידע הרפואי הקיים באותה נקודת זמן.

מצב אחר של רשלנות רפואית בטיפולי שיניים קשור, איך לא, לטיב הביצוע של הטיפולים עצמם. הרופא או המנתח עלול לבצע באופן שגוי טיפולי שיניים ברמות מורכבות שונות – בין אם סתימות, טיפולי שורש, עקירות, ניתוחי חניכיים, כתרים, תותבות, יישור שיניים, השתלת שיניים וכן הלאה. שימו לב שמדובר כאן בטיפולים משמרים, בטיפולים מונעים, בטיפולי חירום או אפילו בטיפולים בעלי מטרה אסתטית.

המכנה המשותף הוא שבעקבות הטיפול הבלתי ראוי נגרם נזק ממשי לשיניים, לפה, ללסת או אפילו לאזורים אחרים בגוף. אם המטופל נדרש לשלם הון תועפות על השבת הנזק, או לחלופין הפסיד כתוצאה מכך ימי עבודה, ברור מדוע הוא ירצה לקבל פיצויים במסגרת תביעת רשלנות רפואית בטיפולי שיניים.

שימו לב שבדומה לתחומים רפואיים אחרים, גם במקרה של טיפולי שיניים ניתן לעתים להגיש תביעות רשלנות רפואית בטיפולי שיניים אם ההליך הפרוצדורלי לא נעשה על פי הספר: כאשר לא נבנתה על ידי הגורם המטפל תוכנית טיפולים הולמת, כשלא הוסברו למטופל הסיכונים או תופעות הלוואי של אחד הטיפולים או כשרופא השיניים לא החתים את המטופל על "הסכמה מדעת" טרם תחילת הטיפולים.

הגשת תביעות רשלנות רפואית אינה דבר פשוט

תביעה בגין רשלנות רפואית בטיפולי שיניים אינה דבר פשוט. המציאות מראה שמדובר בתחום סבוך מאוד, בו יש צורך לייצוג משפטי על ידי עורך דין רשלנות רפואית בחיפה מומחה ובעל ניסיון רב בניהול תיקים מסוג זה.

למה חשוב לבחור עורך דין רשלנות רפואית מומחה?

הדבר הראשון שיש לעשות הוא להוכיח כי אכן נגרמה כאן רשלנות בהליך הטכני, באבחון או בטיפול הרפואי.

כדי ללמוד על כך, יש לראות איך בדיוק התנהלו הגורמים הרפואיים לאורך הדרך, ולהשוות אותם להתנהגות "סבירה" המצופה מרופאי השיניים מכורח ההכשרה המקצועית שלהם.

לאחר מכן יש לעמוד על הנזק שנגרם למטופל ולראות מהו ההיקף שלו. את הנזק בוחנים על פי ההוצאות הרפואיות הספציפיות, לפי אובדן ימי עבודה, פגיעה בכושר ההשתכרות, כאב וסבל וראשי נזק נוספים.פעמים רבות מדובר כאן בתביעות המגיעות לסכומי עתק, של מאות אלפי שקלים או אפילו של מיליוני שקלים.

לבסוף, יש להוכיח את הקשר הישיר הקיים בין ההתנהלות הרשלנית לבין הנזק, ומבחינה מעשית – שההתנהלות הרשלנית היא שגרמה לנזק, ולא אף גורם אחר.

כאשר פונים לעורך דין רשלנות רפואית בחיפה, חשוב לוודא שהוא אכן מומחה בתחום של רשלנות רפואית בכלל, ושל רשלנות רפואית בטיפולי שיניים בפרט. הניסיון הזה בא לידי ביטוי בהכרת תרחישים שונים של התנהלות שאינה מקצועית, הכרה של ההליך המצופה מרופא השינויים המקצועי וגם היכרות עם תקדימי העבר המשפטיים, שמשחקים בלא מעט מקרים תפקיד מרכזי.

חשוב להיפגש עם עורך הדין, לראות מהי האסטרטגיה הכללית שלו לגבי המקרה הנתון (יכול להיות שהוא יטען מראש שאין כאן עילה לתביעה) ולהתחיל להיכנס יחד איתו לפרטים הקטנים ביותר של המקרה. קחו בחשבון תהליך ארוך, שעלול להיות ממש לא פשוט.

מצו את זכויותיכם

רשלנות רפואית בטיפולי שיניים נעשית במצבים שונים, בין אם זה בהליכי אבחון או טיפול. תביעה בגין רשלנות רפואית זו, כמו שאר עילות התביעה בגין רשלנות רפואית, הנה מורכבת וסבוכה, המצריכה סיוע של עורך דין רשלנות רפואית  בחיפה מקצועי, בעל ניסיון וידע מעמיק בתחום. זאת, על מנת לנהל את התביעה על הצד הטוב ביותר, לנצח בתביעה ולהשיג פיצויים מקסימליים עבור הנפגע.