לידה היא אחד הדברים המבורכים ביותר שיש, אבל היא עלולה להפוך להיות אסון של ממש עבור האם, העובר או המשפחה כולה עקב רשלנות של אנשי המקצוע הרפואיים, ומביאה לנזק משמעותי המצריך סיוע של עורך דין רשלנות רפואית בחיפה למויצוי הזכויות וקבלת פיצויים.

במקרה בו נגרם לך או לילדך נזק במהלך הלידה, חשוב שתקבלי ליווי של עורך דין רשלנות רפואית בחיפה אשר יסייע לך בהגשת התביעה וניהולה בכדי שתקבלי את הפיצויים המקסימליים עבור הנזק שנגרם.

למרבה הצער, בכל שנה מתרחשים מקרים רבים בהם הלידה משתבשת, לכאורה או שלא עקב רשלנות של אנשי המקצוע הרפואיים, ומביאה לנזק משמעותי.

במצבים הללו נשקלת הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, המהווה חלק מרכזי ובלתי נפרד מכלל התביעות המוגשות בגין רשלנות רפואית בישראל.

התרחישים העיקריים של רשלנות רפואית בלידה

לא מעט תרחישים עלולים להשתבש במהלך הלידה. כאשר מקור השיבוש הוא התנהלות בלתי מקצועית של הרופא, של המיילדת או של גורם אחר שאחראי על תקינות התהליך, ייתכן שיש כאן עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית.

את התביעה אפשר להגיש על סמך נזקים הנגרמים לכל אורך הדרך:

משלב ההכנה ללידה או טיפולי הפוריות, דרך הבדיקות הנדרשות בדרך ללידה (בדיקות אולטרה סאונד, למשל) ועד להשלמת הלידה עצמה.

בין הכשלים שעלולים להיכנס לתמונה אפשר למנות החלטה שלא לבצע ניתוח קיסרי אף על פי שהנסיבות מחייבות זאת, ביצוע לידת מלקחים או ואקום בצורה טכנית שאינה מושלמת, ניתוח שגוי של בעיות עובריות המופיעות במהלך הלידה, ניתוח שגוי של תוצאות בדיקות ההריון, חוסר הפנייה לבדיקות חיוניות – והרשימה, למרבה הצער, עוד ארוכה.

הנזקים האפשריים עקב רשלנות רפואית בלידה

לא פעם מקרה של רשלנות רפואית בלידה יוביל לנזקים פיזיים וקוגניטיביים לעובר, שיכולים להיות בלתי הפיכים: שיתוק מוחין, בעיות חושיות, קשיים עתידיים בהתניידות, בעיות במערכת העצבים וכן הלאה. ככל שמאבחנים את אלה מוקדם יותר, ההתמודדות הופכת לפשוטה מעט יותר וכך גם ההוכחה שמקור הבעיות הוא לידה שלא נערכה באורח תקין.

על מי חלה חובת ההוכחה בתביעת רשלנות רפואית בלידה?

על מנת שתביעה שעניינה רשלנות רפואית בלידה תתקבל, יש להוכיח מספר דברים:

1. את עצם ההתנהלות הרשלנית של הגורם הנתבע.

הקושי הוא להראות שההתנהלות שלו חרגה ממה שגורם רפואי היה צפוי לבצע במסגרת הנורמה. זה יכול להיות כשל טכני בהליך הלידה, אבחון שגוי או מוטעה של הסיטואציה או כל דבר אחר. לכן, חלק מרכזי בהגשת תביעות רשלנות רפואית הוא בדרך כלל חיבור חוות דעת רפואיות, הנערכות על ידי גורם רפואי הבקיא בתחום מטעמה של התביעה.

2. את הנזק שנגרם לאם, לעובר או לשניהם עקב אותה רשלנות רפואית. צריך להתייחס להשפעה של הלידה על הבריאות של כל אחד מהם, להוצאות הנדרשות לצורך הטיפולים או הסיוע הסיעודי (במקרים של שיתוק, למשל) וכיוצא באלה. למרבה הצער, התרחיש של מוות במהלך הלידה הוא אפשרי, גם אם נדיר, והוא הופך את התמונה למורכבת יותר.

גובה הפיצויים הנדרשים נקבע בהתאם למורכבות הנזק, כאשר גם כאן חוות דעת רפואיות או סוציאליות הן בגדר חובה לא פעם.

3. לאחר שמוכיחים את עצם ההתנהלות הרשלנית ואת הנזק שנגרם, מגיע שלב אחר – חיוני לא פחות: יש להראות שיש ביניהם קשר ישיר. כלומר, שההתנהלות הרשלנית היא שגרמה לאותו נזק, ולא כל דבר אחר.

רק תביעה שתעמוד בכל התנאים האלה יכולה להתקבל. חשיבות מקצוענותו וניסיונו של עורך דין רשלנות רפואית בחיפה משפיעה באופן ישיר על סיכויי הצלחת התביעה וגובה הפיצויים.

מה גובה הפיצויים בגין רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית בלידה עלולה להשאיר את כל אחד מהצדדים עם נזק משמעותי, שעלול ללוות אותם למרבה הצער למשך כל חייהם. זו בדיוק הסיבה שמביאה לכך שסכומי הכסף הנתבעים במסגרת תביעות מהסוג הזה הם גבוהים מאד, לעתים בגובה של מאות אלפי שקלים או אפילו של מיליוני שקלים.

עם זאת, חשוב לזכור שאין זה מובן מאליו שהתביעה תתקבל, כאשר הגורמים הרפואיים מציבים לרוב סוללה ארוכה של עורכי דין המעניקים להם סיוע משפטי מקיף, מעמידים טיעוני הגנה שיראו שההתנהלות שלהם דווקא הייתה נכונה בנסיבות הספציפיות של המקרה, וכן הלאה.

פעמים רבות, תביעות רשלנות רפואית בלידה מסתיימות בצורה של פשרה בין הצדדים, מה שאמנם מקטין את סכום הפיצויים, אבל מקצר תהליכים עד לקבלתם.

מנגד, צריך לזכור שתרחיש בו מתחיל מאבק משפטי ארוך מאד הוא בגדר אפשרות שיכולה להתגשם. לכן, צריך לצאת למערכה רק לאחר שסבורים במידה גבוהה של ודאות שיש כאן "קייס", ורצוי מאד לעשות זאת בסיוע של עורך דין רשלנות בחיפה רפואית הבקיא בתחום של רשלנות רפואית בלידה.

נפגעת? בואי למצות את זכויותייך

רשלנות רפואית בלידה הנה עילת תביעה המוזכרת רבות בבתי המשפט במדינת ישראל. פעולה רשלנית שכזו, עלולה להוביל לפגיעה משמעותית ובלתי הפיכה הן אצל העובר או הנולד והן אצל היולדת.

הוכחת ההתרשלות נעשית על הצד התובע וצריכה לעמוד במספר דרישות המרכיבות את עוולת הרשלנות. הפיצויים הנפסקים בתביעות בגין רשלנות רפואית בלידה הנם גבוהים ויכולים להגיע למאות אלפי שקלים ואף למיליוני שקלים.

בעת בחירת עורך דין רשלנות רפואית בחיפה יש לשים לב כי הוא מקצועי ובעל ניסיון מעמיק בתביעות אלו. כי כמו בכל דבר, לניסיון יש משמעות.