תוהים האם נזק פיזי או נפשי שנגרם עקב ניתוח פלסטי הנו תוצאה של רשלנות רפואית? חוויתם פגיעה שכזו? אחד התחומים בהם תביעות רשלנות רפואית חוזרות ונשנות הוא בתחום הפלסטיקה, עם ניתוחים שדבר מה השתבש לפניהם, במהלכם או אחריהם.

בחיפה נערכים בשנה אינספור ניתוחים פלסטיים, רובם בהצלחה. המאמר הנוכחי עוסק בניתוחים בהם התמונה הייתה הרבה פחות אופטימית עבור מי שביצע אותם – מצבים בהם אחד השלבים בתהליך התנהל שלא כשורה, והותיר את המנותח עם נזק משמעותי – תוצאה של רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים.

אם אתם חוויתם פגיעה שכזו, צעד לגיטימי ומומלץ הוא להגיש תביעה על ידי עורך דין רשלנות רפואית בחיפה ולדרוש פיצויים עבור הנזק שנגרם לכם.

אז מה חשוב לדעת על רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים, ואיך מגישים את התביעה על הצד הטוב ביותר?

רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים אפשרית עוד לפני הניתוח

רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים היא מצב בו הגורם המנתח מבצע את אחד השלבים שלא על פי ההתנהלות המקצועית המצופה ממנו ("מבחן הרופא הסביר"), וגורם כתוצאה מכך לנזק משמעותי למנותח. הרשלנות עשויה להתחיל עוד בשלבים שלפני הניתוח, כחלק מההליך הטרום ניתוחי.

במקרה הזה רשלנות יכולה להיות מצב בו המטופל אינו מקבל מהגורם המטפל את כל המידע שהוא צריך לדעת על הניתוח הספציפי אותו הוא עתיד לעבור, בדגש על הסיכונים, על תופעות הלוואי ועל אחוזי ההצלחה (שאף פעם אינם מקסימליים, ואין זה משנה עד כמה הטכנולוגיה הנוכחית היא מתקדמת).

המנתח צריך להציג בפניו את כל אופני הטיפול האפשריים לבעיה שלו, תוך הבלטת היתרונות, החסרונות והסיכונים של כל ניתוח. מידע נוסף אותו הוא נדרש לספק נוגע להכשרה הנקודתית של הרופא עצמו בניתוחים מהסוג הזה. בישראל התחום די פרוץ, כך שמבחינה טכנית גם חסרי הכשרה יכולים לבצע בנסיבות מסוימות ניתוחים.

חשוב לשים לב שבניגוד לתביעות אחרות, במקרה הזה אין חובה להציג כהוכחה את הנזק שנגרם למטופל עקב הפגמים בתהליך. תחת זאת, תביעות רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים עשויות להיות מוגשות מעצם הפגיעה שנעשית ביכולת הבחירה וההחלטה של המנותח, בשל העובדה שניתן לו מידע חלקי או שגוי.

רשלנות רפואית במהלך ניתוחים פלסטיים

רוב התביעות בגין רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים מוגשות עקב כשלים שנעשים במהלך ההליך הניתוחי עצמו, שהוא כידוע עשוי להיות מורכב בכל קנה מידה.

במקרה הזה מדובר, קודם כל, במצב בו תוצאות הניתוח אינן משביעות רצון: לדוגמא, ניתוח אף בו התוצר הסופי יוצא עקום או שאינו אסתטי, או הגדלת חזה שמביאה למראה בלתי מאוזן של כל אחד מהשדיים. במצב הזה יש לראות את הפער שבין הרצוי למצוי, כלומר, מטרת הניתוח והבטחות המנתח לעומת התוצאות בפועל.

פעמים רבות הפגמים בתוצאות נובעים מעבודה בלתי מקצועית של הגורם המנתח, או לחלופין – מרשלנות מסוימת בתהליך, ולכן הרצון להגיש נגדו תביעת רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים נראה ברור. כדי להגיש את התביעה חשוב קודם כל לבדוק באמצעות עורך דין רשלנות רפואית בחיפה האם קיימת עילת תביעה במקרה שלכם ולהגדיר את הנזק ואת גובה הפיצויים הנדרשים – למשל, עלות הניתוח לצד ממד נוסף של עוגמת נפש – כאשר לא פעם מדובר בסכומים גבוהים.

רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים עלולה להביא לנזק גופני חמור, לא רק באיבר המנותח אלא גם באזורים אחרים בגוף. אף על פי שלניתוחים יש תופעות לוואי אליהן המנותחים צריכים להיות מודעים, בהרבה מקרים הפגיעה אינה קשורה לתופעות ה"טבעיות", אלא נובעת מכשל כלשהו במהלך הניתוח. הערכה בלתי נכונה של מיקום הניתוח, פגיעה באיברים חיוניים או אפילו יצירת תופעות לוואי שאינן אמורות להתרחש (אפילו בסבירות נמוכה) הן רק חלק מהתרחישים בהם ניתן להגיש תביעות רשלנות רפואית בעקבות ניתוח פלסטי.

חשוב שתזכרו, יחד עם זאת, שההצלחה של תביעת רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים אינה מובטחת והיא מושפעת מגורמים שונים, בין היתר, אמינות חוות הדעת הרפואית, הניסיון והוותק של עורך דין רשלנות רפואית בחיפה שמטפל בתביעה ועובדות מקרה הפגיעה שלכם. התחום הזה יוצא מנקודת הנחה שאחוזי ההצלחה, כאמור, לעולם אינם מקסימליים. גם ניתוח שהשתבש ואפילו שגרם נזק אינו בהכרח מקרה מובהק של רשלנות רפואית. השאלה העיקרית שיש לשאול היא האם התנהלות הגורם הרפואי היא כפי שמצפים ממנה. אם הוא התנהל כשורה אבל דברים השתבשו בכל מקרה, יכול להיות שהתביעה בגין הרשלנות תידחה על הסף.

רשלנות רפואית אחרי הניתוח

אחרי כל ניתוח מגיעה תקופת ההחלמה, שנעה בין מספר ימים למספר שבועות, תופעות לוואי שעלולים לסבול מהן וכן הלאה. הבעיה מתחילה כאשר נגרם נזק למטופל במהלך תקופה זו, כשבמספר מצבים יכול מאד להיות שתהיה כאן התייחסות אל הנזק בתור רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים.

כידוע, לאחר הניתוח על המנותח, בדרך כלל, לקבל הנחיות על המשך התהליך ולבקר אצל הרופא המנתח (או אצל גורם אחר) לביקורות שגרתיות: לראות איך מתבצע הריפוי של האזור, לעקוב אחר תופעות הלוואי, לראות שהטיפולים התרופתיים שניתנו במקביל אינם מחוללים נזק וכן הלאה.

תפקיד הגורם הרפואי הוא להבחין בסיבוכים בלתי רצויים שמתרחשים בשלבים האלה, ולהגיב בהתאם מבחינת מתן טיפולים, הפניות לגורמים מומחים וכיוצא באלה. הרופא חייב להיות קשוב הן לתסמינים והן לתלונות של המנותח, אם הן קיימות, ולא לפטור אותו באמירות ריקות דוגמת "זה יעבור" או "יהיה בסדר". רופאים שעושים זאת חוטאים לתפקידם, ועלולים לראות תביעת רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים מוגשת כנגדם.

איך תמצו את זכויותיכם?

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים מתאפשרת הן בשלב במקדים של הניתוח, בניתוח עצמו ואחריו. על הרופא המנתח חלה החובה לתת למנותח את כל המידע הנדרש ולא להחסיר ממנו שום פרט. בנוסף, על מנת להוכיח תביעת רשלנות רפואית יש להראות כי הרופא המנתח חרג מן הסטנדרט של "הרופא הסביר" ואכן התרשל בהתנהלותו. בתביעות מורכבות וסבוכות אלו מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין רשלנות רפואית בחיפה מקצועי, בעל ידע מעמיק בתחום וניסיון רב בניהול תביעות מסוג זה.