חוויתם רשלנות רפואית בצבא? האם ידעתם כי האחריות והדאגה לבריאותכם בתקופת השירות בצבא מוטלת על מערכת הרפואה הצבאית? ובכן, אם אתם סובלים מבעיה רפואית במהלך השירות או לאחריו כתוצאה מטיפול רשלני, עורך דין רשלנות רפואית בחיפה יסייע לכם לבדוק האם במקרה שלכם קיימת עילת תביעה לקבלת פיצויים.

בזמן השירות הצבאי מוטלת על מערכת הרפואה הצבאית האחריות לבריאותכם, ובמקרים רבים של טיפול רפואי לקוי המהווה רשלנות רפואית בצבא, ניתן להיעזר בשירותיו של עורך דין רשלנות רפואית בחיפה ולתבוע פיצויים עבור הנזקים.
 

רשלנות רפואית בצה"ל

אנשי צבא שבמהלך השירות הצבאי שלהם סובלים מנזקי טיפול רפואי שגוי, התעלמות מפניות, בעיות אבחון וכשל בביצוע מעקב כנדרש מרופאים ואנשי מקצוע נוספים בעולם הרפואה. לכן, כדאי לדעת כי ניתן להגיש באמצעות עורך דין רשלנות רפואית בחיפה תביעה לקצין התמלוגים. הליך זה מחייב ניסיון וידע מקצועי, לפיכך חשוב לפנות לעורך דין רשלנות רפואית מקצועי ומנוסה ויש לגבות את התביעה עם מסמכים רפואיים חתומים וחוות דעת.

מה זה רשלנות רפואית בצבא?

רשלנות רפואית עלולה להיגרם בכל מערכת רפואית, גם במערכת הרפואית של הצבא. חשוב לזכור כי חיילים נחשבים לרכוש צה"ל, לכן הם אינם מורשים לפנות ביוזמתם לטיפול רפואי על ידי מערכת הרפואה הציבורית, אלא אם קיבלו הפניה מרופא צבאי. האחריות על בריאותם הפיזית והנפשית של חיילי צה"ל מוטלת על מערכת הרפואה בצבא, לא אחת רופאים ושאר חיילי חיל הרפואה בצבא שוגים באבחון, טועים במתן הטיפול, מתעלמים מתלונות החיילים או כושלים בתפקידם מסיבה זו או אחרת.

ישנם חיילים המתמודדים עם עומס כבד באימונים, הם עלולים להיפצע ולסבול מבעיות רפואיות שונות המחייבות אבחון מקצועי וטיפול נכון, למשל שברי מאמץ, בעיות אורטופדיות, כאבים במפרקים השונים, כאבי גב וכיוצא בזה. החייל עשוי להתלונן בפני מפקדיו על כאבים אך לעתים המערכת אינה מטפלת בתלונתו מסיבות שונות כך שהזנחת הטיפול או מתן טיפול שגוי עלול לגרום לבעיות קשות במהלך השירות הצבאי או לאחריו.

באמצעות עורך דין רשלנות רפואית בחיפה ניתן להגיש תובענה לקצין התמלוגים. כדאי לדעת כי פגיעות, פציעות וטיפולים בגין נזק שנגרם במהלך השירות הצבאי מוגדרים בחוק הנכים (תגמולים ושיקום), התשי"ט-1959. ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בצבא בגין נזקים גופניים ונפשיים, כאשר את התביעה בגין הרשלנות הרפואית ניתן להגיש רק לאחר סיום שירות חובה בצבא, ולא יאוחר מתקופה של עד 3 שנים לאחר גילוי הקשר בין הנזק הגופני או הנפשי לבין רשלנות רופא צבאי או רשלנות של גורם אחר במערכת הרפואה הצבאית.

זכויות בגין רשלנות רפואית מכוח חוק הנכים (תמלוגים ושיקום)

כאמור, חיילים הסובלים מפגיעה גופנית או נפשית בעקבות רשלנות רפואית בצבא יכולים לתבוע את משרד הביטחון, לא ניתן לתבוע ישירות את הצבא אלא יש להגיש תביעה לאגף קצין התמלוגים הממונה על תחום זה. מומלץ להגיש את כתב התביעה רק בעזרת עורך דין רשלנות רפואית בחיפה המתמחה בנושא ומכיר גם את המערכת הצבאית ואופן הטיפול שלה במקרים אלה. חשוב לדעת כי הגשת התביעה מחייבת לעבור בדיקה מקצועית על ידי לפחות רופא מומחה אחד על מנת להעריך את הנזק שנגרם למגיש התביעה כתוצאה מהרשלנות הרפואית במהלך השירות הצבאי שלו.

ידוע כי חיילים רבים במהלך השירות הצבאי, ביניהם חיילים סדירים ואנשי קבע, מתלוננים פעמים רבות על היחס שניתן להם מרופאים בצה"ל ומשאר אנשי חיל הרפואה. חיילים רבים סובלים במהלך השירות הצבאי מפציעות, חבלות ופגיעות גופניות שונות, וישנם מקרים בהם החיילים לא זוכים למענה מקצועי ולטיפול הנדרש עבורם, כתוצאה מכך החיילים עלולים לסבול מבעיה רפואית העלולה להחריף עם הזמן, מבעיה נפשית וכדומה.

לכן, ראוי לציין כי לכל החיילים בשירות סדיר ובקבע יש זכויות הנובעות מכוח חוק הנכים (תגמולים ושיקום), התשי"ט-1959, ובאפשרותם להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בצבא. גם חיילים ששירתו במילואים יכולים להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בצבא.

כדאי לדעת כי חובת ההוכחה מוטלת על החייל, עליו להוכיח קשר סיבתי בין השירות בצבא לטיפול הרפואי שקיבלו (או לא קיבלו), וכמו כן עליו להוכיח כי הנזק הפיזי או הנפשי שנגרם לו קרה כתוצאה מטיפול לא נכון ומתאים, מאי אבחון הבעיה הרפואית בזמן וכדומה. בנוסף, יש להוכיח קשר סיבתי בין הנזק הגופני או הנפשי שנגרם לחייל לאופן הטיפול הרפואי שקיבל ולהפרת חובת הזהירות של הגורם שטיפל בו במערכת הרפואה הצבאית. ישנם מקרים בהם החייל קיבל טיפול רפואי על ידי רופא אזרחי  במידה וקיבל טיפול לא נכון או לא מקצועי על ידי רופא אזרחי א במוסד רפואי אזרחי, גם במקרה זה החייל יכול להגיש תביעה בגין רשלנות בצבא, הוא אינו יכול לתבוע ישירות את הרופא האזרחי.

ההמלצות שלנו

בעזרת עורך דין רשלנות רפואית בחיפה ניתן להכין את התיק ולהגיש תביעה לקצין התמלוגים. הוכחת הקשר הסיבתי כפי שנדרש בחוק הנכים אינה דבר של מה בכך, יש לגבות את הטענה במסמכים רפואיים ובחוות דעת של רופא מומחה, ובמידה ומצליחים ניתן לקבל פיצוי כספי גבוה, בהתאם לתיק ולנזק שנגרם לתובע