אם יש תחום בו רשלנות רפואית עלולה להביא להשלכות חמורות מאד, עד מצב של מוות, חלילה, יהיה זה תחום הקרדיולוגיה – התחום העוסק במחלות לב וכלי דם.

אם אתם חוששים שחוויתם רשלנות רפואית בקרדיולוגיה, עורך דין רשלנות רפואית בחיפה הוא הגורם לו אתם זקוקים על מנת לבדוק את עילת התביעה במקרה שלכם ולהגשת תביעה בגין רשלנות רפואית לקבלת פיצויים.

כל אחד מאתנו מצפה לתפקוד אופטימלי של הלב שלו, שיאפשר לגוף שלנו למעשה להמשיך לתפקד ולבריאות שלנו להישמר. במצב האידאלי איננו אמורים לבקר אצל הקרדיולוג באופן שוטף, אלא אם יש לנו יסוד סביר להניח שמשהו בלב שלנו אינו מתפקד היטב (או לחלופין, בגילאים מבוגרים יחסית).

מרגע שאנחנו מבקרים אצל הקרדיולוג, אנחנו מצפים לטיפול רפואי מקצועי ומוקפד, כיאה לחשיבות האיבר שמונח כאן על כף המאזניים. הבעיה היא שלעתים יש כשלים בתהליך, וחלקם מוגדרים בתור מקרי רשלנות רפואית בקרדיולוגיה.

מתי מתקיימת רשלנות רפואית בקרדיולוגיה?

למרבה הצער, יש לא מעט נקודות השקה אפשריות בין רשלנות רפואית לבין תחום הקרדיולוגיה. זה מתחיל עם האבחון של מחלות או של בעיות בלב ובכלי הדם, שהן אף פעם אינן פשוטות. גם עבודתם של עורכי דין רשלנות רפואית בחיפה אינה קלה מאחר ונדרשת הבנה מעמיקה בתחום, וכן, הסתייעות בחוות דעת של רופאים מומחים בתחום הקרדולוגיה על מנת לבסס תביעה שתוכיח את עצמה בבית המשפט.

בתחום הזה אין מקום לטעויות, כאשר מחלה שאינה מתגלה בזמן עלולה להתפתח לממדי ענק ולהביא לנזק שהוא לפעמים בלתי הפיך. אם מציגים בפני בעל המקצוע את התסמינים והוא אינו מנתח אותם כראוי ואינו מפנה לבדיקות מקיפות יותר (אקו לב, א.ק.ג, צילום CT וכן הלאה), יכול להיות שיש כאן עילה לתביעת רשלנות רפואית בקרדיולוגיה.

מצב נוסף הוא הערכה שגויה של הקרדיולוג לגבי חומרת הבעיה, מה שמביא לכך שלא יינתן לה טיפול מספק או הולם. תחת ההגדרה של רשלנות רפואית בקרדיולוגיה עשויים להיכלל מקרים בהם הרופא אינו מבצע אנמנזה ראויה, או אינו מתחקר את המטופל כראוי לגבי ההיסטוריה הקרדיולוגית של המשפחה שלו, שיכולה להשפיע בצורה ניכרת על המצב הבריאותי שלו עצמו.

רשלנות רפואית בקרדיולוגיה נוגעת, כמובן, גם בפן הטיפולי או הניתוחי של המקצוע. היא יכולה להיות מורגשת כאשר חלק מסוים בטיפולים מבוצע בצורה שאינה מקצועית, או אפילו כזו שאיננה מתאימה לאדם הספציפי עקב המאפיינים האישיים שלו. טיפולים בתחום הקרדיולוגי, דוגמת צנתורים או ניתוחי מעקפים, נחשבים למורכבים מעצם המהות שלהם.

במקרים רבים מתברר כי הנזק שנגרם למטופל הוא כתוצאה מטיפול שגוי של המנתח, כמו גם מ"תופעות לוואי" שאינן אמורות להתרחש – קריעה של שריר הלב כתוצאה מפתיחה של בית החזה, השארת גוף זר בגוף המטופל לאחר סיום הצנתור וכן הלאה.

רשלנות במעקב לאחר הטיפול הרפואי

העבודה של הקרדיולוג אינה מסתיימת ברגע בו הטיפולים מסתיימים, כאשר החובה שלו היא לעקוב אחר המטופל בצורה של בדיקות תקופתיות, הפניה לבדיקות מקיפות מפעם לפעם וכן הלאה.

רופא שאינו בונה עבור המטופל שלו תוכנית מקיפה ליום שאחרי, או מנתח בצורה בלתי מדויקת את ממצאי הבדיקות הללו, מסתכן אף הוא בהגשה של תביעת רשלנות רפואית בקרדיולוגיה כנגדו. כך גם רופא שאינו מתעד את הטיפול הקרדיולוגי מתחילתו ועד סופו, כשהיעדר הרישום במקרה הזה עלול להקשות על המטופל בקבלת טיפולים עתידיים או בהבנת תסמינים אלה ואחרים, ובמקרים אלה ניתן לבדוק באמצעות עורך דין רשלנות בחיפה האם הייתה רשלנות ולהגיש תביעה.

רשלנות בהליך הרישומי והתיעודי

בדומה לתחומים אחרים בקשת הרפואה, גם במקרה של קרדיולוגיה נדרשת מהגורמים הרפואיים התנהלות על פי הספר. הם צריכים להיות שקופים מול המטופלים שלהם וליידע אותם מה מצבם הרפואי בכל רגע נתון. מה שחשוב אפילו יותר – וכאן רשלנות רפואית בקרדיולוגיה עשויה להיכנס לתמונה – הוא שעליהם להסביר למטופלים את אפשרויות הטיפול, בדגש על הסיכונים, על תופעות הלוואי ועל אחוזי ההצלחה של כל אלה.

ההנחה היא שבדרך זו יוכל המטופל לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורו, ומכאן שתביעות רשלנות רפואית בקרדיולוגיה הנובעות מפגמים בהליך הטרום ניתוחי עשויות להיות מוגשות גם אם אין נזק ישיר שנגרם למטופל. עם זאת, ברור שבדרך כלל יגישו אותן לאחר הסתבכות או נזק שמתרחשים.

בשאר המצבים נדרש הליך מורכב עד להגשת תביעת רשלנות רפואית בקרדיולוגיה. בראש ובראשונה, על התובע באמצעות עורך דין רשלנות רפואית בחיפה להוכיח את עצם ההתנהלות הרשלנית, תוך בחינת התנהלות הצוות הרפואי במקרה נתון ביחס ל"מבחן הרופא הסביר". הנזק יכול להיות גופני, וניתן למדוד אותו באמצעות בחינת ההוצאות הרפואיות הנדרשות עבור הטיפולים, פגיעה ביכולת ההשתכרות או באיכות החיים (במקרים המסתיימים במוות, חלילה, הסכומים יהיו גבוהים עוד יותר).

לאחר מכן יש להוכיח כי אכן הייתה כאן התנהלות רשלנית – חוות דעת של רופאים מומחים הן הכלי המרכזי לצורך זה – וכן שקיים קשר ישיר בין הרשלנות לבין הנזק שנגרם. תביעת רשלנות רפואית בקרדיולוגיה שעומדת בפרמטרים האלה יכולה להתקבל ובכך להקל את חומרת המצב במידה בלתי מבוטלת. המלצה מועילה היא לפנות לקבלת סיוע של עורך דין רשלנות רפואית בחיפה לליווי מקיף לכל אורך התהליך – איסוף המסמכים, ייצוג בבתי המשפט וקבלת הפיצוי המקסימלי המגיע לכם.